סה"כ צפיות בדף

יום רביעי, מרץ 9

השקר הנשגב והאמת שמתקשה להתחרות בה

ישנן לא מעט אמירות על יופיו של השקר לעומת המראה של האמת, שאינה תמיד נעימה ויופייה לעתים מוטל בספק, כמו גם על הקושי למצוא אותה. ידוע מאוד הציטוט מתוך הפואמה "ירושלים המשוחררת" של המשורר האיטלקי, טורקוטו טאסו, שכתב על "השקר הנשגב" שאין אמת "שתשווה לו ביופייה".

כך נדרש לנושא, חואן מנואל, באחד מספורי "הרוזן לוקנור": "האמת התחפרה באדמה כדי לחיות בינות לשורשים שנפלו בחלקה, והשקר שכן מעל לאדמה[...] ומאחר שהוא כה מושך לב, לא עבר זמן רב וכולם נהו אחריו[...] והוא כוסה בפרחים נאים בגוונים יפים, שמשכו כל לב בצורתם". 

ממשיך חואן מנואל, וכותב כי "כאשר ראו האנשים עד כמה נאה אותו עץ, נכספו להתכנס תחתיו ונהנו מאוד מצלו ומפרחיו הרבגונים, ותמיד חסו בצלו אנשים רבים[...] וכאשר התכנסו האנשים מתחת לעץ, הציע להם השקר, בהיותו מצודד לב ופיקח, שעשועים רבים וגילה להם מחכמתו; והאנשים הפיקו הנאה רבה מלימוד אמנותו וכך משך את לבם של מרבית האנשים בעולם: הוא הקנה לחלקם שקרים רגילים, לחלק אחר, שהיו נבונים יותר, שקרים כפולים, ולאחרים שהיו אף חכמים מהם, שקרים משולשים".


[מתוך: חואן מנואל "מעשה בעץ השקרים" הרוזן לוקנור תרגום: מנחם ארגוב (ירושלים: הוצאת מאגנס) תש"ע-2010, עמ' 98].עו"ד אדיר בנימיני
 ADIR A. BENYAMINI 
Attorney at Law
חבר מועצת עיריית נתניה ----------------------

אין תגובות: